« Travanj 2024 »

Školski projekt 2022./2023.

Građanski odgoj

Mislimo zeleno – učimo, sijemo, sadimo

Cilj je ovoga projekta bio izraditi učionicu na otvorenom s najmanje dvadeset sjedećih mjesta u dvorištu škole koja se sastoji od klupa izrađenih od paleta, drvenog stola na šljunčanoj podlozi smještenoj u hladovini breza i izrada osam visokih gredica za sadnju/sjetvu povrća i začinskog bilja koji će se koristiti u školskoj kuhinji. Visoke su gredice namijenjene po jedna za svaki razredni odjel.

Voditelj projekta je učiteljica Lidija Klaus, koordinator projekta je ravnateljica Draženka Švelec-Juričić, a u realizaciju projektnih aktivnosti bili su uključeni svi učitelji i zaposlenici. Pojedine projektne aktivnosti realizirane su u suradnji s lokalnom zajednicom (Općina Breznica) i roditeljima.

U projekt su bili uključeni svi učenici Škole koji su pripremali i bojali palete, daske i drveni kolut, izrađivali klupe od pripremljenih paleta, izrađivali visoke gredice od pripremljenih dasaka i punili ih predviđenim slojevima granja, isjeckanim drvom i lišćem, kartonima od kutija za jaja, kompostom i na kraju humusom.

U izradi drvenih okvira za visoke gredice sudjelovali su učenici 7. i 8. razreda. Pomagali su školskom domaru brusiti drvene daske, bojati ih zaštitim slojem i bezbojnim lakom i na kraju su ih pričvrstili za rubne stupiće u odgovarajući oblik veličine 100x150x75 cm. Visoke su gredice postavljene pokraj učionice na otvorenom i iznutra obložene geotekstilom radi osiguranja duljeg vremena trajanja.

Priprema za sadnju povrća napravljena je u zimskim mjesecima kad su učenici 1. – 4. razreda sa svojim razrednim učiteljicama i učenici viših razreda s učiteljem biologije sijali sjeme za buduće sadnice.

U visokim je gredicama posađeno povrće, salate i začinsko bilje koje će učenici konzumirati u jelima pripremljenim u školskoj kuhinji.

Aktivnosti ovoga projekta povezali smo s aktivnostima školskog projekta Domaćinstvo „Deset prstiju za deset aktivnosti“ u okviru kojega su učenici usvajali znanja i vještine svakodnevnih kućanskih poslova i poslova koji se obavljanju oko kuće.

U iskop i pripremu podloge za učionicu na otvorenom te postavljanje rubnika, geotekstila i dovoz i postavljanje šljunka, zbog zahtjevnosti radova, uključila se Općina Breznica angažirajući izvođača radova o svom trošku.

Vrijednost i dobrobit ovoga projekta ostvaruje se u tome što su učenici prepoznali važnost aktivnog djelovanja u zajednici, naučili su kako surađujući rješavati problemske situacije, razvijali kreativnost i inovativnost. Usvojena znanja i stečene vještine koristit će u svakodnevnim životnim situacijama. Rezultati projekta – učionica na otvorenom i visoke gredice predstavljaju polazište za kreiranje aktivnosti i školskih projekata u sljedećim školskim godinama.