« Travanj 2024 »

Školski projekt 2021/2022.

Građanski odgoj

Financije razumijem, pametno kupujem

Cilj je projekta bio razvijanje financijske pismenosti naših učenika kao kombinacije znanja, vještina, stavova i ponašanja koji su potrebni za donošenje ispravnih financijskih odluka i odgovorno financijsko ponašanje sada i u budućnosti.

U aktivnosti projekta uključili smo sve učenike naše škole kroz predavanja i radionice s temom financijske pismenosti.

Projekt smo započeli uvodnim online predavanjem prof. Krunoslava Habuneka, predsjednika Udruge Financijska pismenost i poduzetništvo iz Varaždina koji je učenike  5. - 8. razreda upoznao s osnovnim pojmovima financijske pismenosti.

Nakon uvodnog predavanja uslijedila su predavanja i radionice koje su pripremile učiteljice naše škole (Sanja Mamić, Lidija Klaus, Silvija Kontrec, Martina Gerin, Ines Horvat, Snježana Antolković, Danijela Peček, Ana Keleminec i Anica Kukec). Predavanja i radionice za učenike bile su strukturirane kroz devet tema, na način da je svaka radionica održana tri puta (za učenike 3. i 4. razreda, 5. i 6. razreda i 7. i 8. razreda) prilagođeno spoznajnim i iskustvenim sposobnostima učenika. Kroz predavanja i radionice učenici su proučavali i istraživali sljedećih devet tema iz područja financijske pismenosti:

1. Što je potrošnja, a što potrošač?
  2. Informirano donošenje odluke o kupnji
  3. Načini plaćanja
  4. Novac i inflacija
  5. Štedni proizvodi
  6. Oblici, namjene i uvjeti odobravanja kredita
  7. Financijsko ponašanje
  8. Proračun- prava slika potrošnje
  9. Planiranje štednje

Sve su teme učenicima predstavljene kroz teorijski i praktični dio na način da su učenici ispunjavali naloge za plaćanje, pisali reklamaciju za dobiven pogrešan proizvod naručen u internetskoj trgovini, izrađivali plan štednje, izrađivali vlastiti financijski plan, računali kamate, planirali kupovinu.

Stoga je u okviru projekta, kupila 3D printer te su za zainteresirane učenike 5. - 8. razreda održane besplatne online radionice za rad s 3D printerom u suradnji s Udrugom Carpe Diem iz Karlovca.

Učenici su naučili princip rada s 3D printerom, naučili su skicirati profil za ekstrudiranje u alatu Autodesk Fusion 360 koji služi za dizajniranje i projektiranje proizvoda za 3D printanje i printati model kovanice i privjeska u 3D printeru.

Projekt "Financije razumijem, pametno kupujem" nagrađen s 10.000 kuna

Varaždinska županija organizirala je završnu konferenciju i predstavljanje projekata koja je održana u Varaždinu 1. lipnja 2022. na kojoj je predstavljena jedinstvena brošura „Građanski odgoj i obrazovanje u praksi“ u kojoj su predstavljeni projekti 47 škola u Varaždinskoj županiji. Projekt naše škole „Financije razumijem, pametno kupujem“ ocijenjen je kao jedan od 3 najuspješnija projekta u kategoriji osnovnih škola te smo dobili nagradu od 10 000 kn. Projekt su svima okupljenima predstavili ravnateljica škole i voditeljica projekta, Draženka Švelec-Juričić i Leon Opčević, učenik 8. razreda.

Priloženi dokumenti:
Gra anski odgoj, OS Bisag.pdf