Županijska smotra "DANI KRUHA - DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE 2010."

Županijska smotra "Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje" održana u našoj školi...

U četvrtak, 14. listopada u našoj školi je održana Županijska smotra "Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje". Ta nam je uloga povjerena prošle godine na Županijskoj smotri koja je održana u OŠ Visoko jer smo se istaknuli originalnošću, kreativnošću i estetskim uređenjem štanda izloživši kruh i proizvode od žitarica te domaće kolače.
       Pripreme za Županijsku smotru trajale su od samog početka školske godine jer nam je bila želja da kao pravi domaćini pružimo našim gostima ugodno ozračje i predstavimo duh našega kraja u cijeloj njegovoj punini.
       U organizaciju je bila uključena ne samo škola, učenici i učitelji, već i župnik, načelnik, vijeće roditelja, roditelji i mještani, a sve pod budnim okom ravnateljice. Kako je vrijeme odmicalo, ideje su se iz dana u dan rađale i bogatile ponudu raznoraznih sadržaja. U pozitivnom ozračju, gotovo uživajući u pripremama, dočekali smo naše goste iz cijele Županije vatrometom jesenskih boja, plodova, ukrasa; na svakom koraku svaki je detalj odavao da se u našem kraju odaje počast i izražava zahvalnost Bogu za svako zrno koje nam blagošću svojom podari.

Ujutro 14. listopada svi su putovi vodili u Bisag. Do 9.00 sati ujutro u našoj se školi skupilo 20 osnovnih škola i 4 srednje škole Varaždinske županije. Toplim dočekom poželjeli smo im dobrodošlicu i nakon uređivanja štandova krenula je svečana procesija prema crkvi svete Marije Magdalene u Bisagu. Svečanost je započela svetom misom koju je predvodio biskup Bjelovarsko-križevačke biskupije mons. dr. Vjekoslav Huzjak. Prekrasnom, dubokom i toplom propovijedi podsjetio nas je na najvažnije ljudske osobine i svakako potaknuo na razmišljanje i promišljanje o životu.

Uslijedila je sadnja "Stabla nade" kojoj su prisustvovali predstavnici crkvene i svjetovne vlasti. Sadnju je započela ravnateljica škole Draženka Švelec-Juričić, a pridružili su se biskup, zamjenik župana Milan Pavleković, župnik Župe Bisag velečasni Maksimilijan Milan Herceg i načelnik Općine Breznica Stjepan Krobot.

U školi su učenici već nestrpljivo čekali da pokažu program kojeg su zajedno sa svojim učiteljima priredili. Program je započeo prigodnom prigorskom pjesmom "Dobra večer, dobri ljudi" koju su izveli bivši učenici naše škole; uslijedilo je nekoliko recitacija, pjesama i igrokaza prigodnog sadržaja, a pravo iznenađenje na kraju bila je pjesma "Zaigrajte valcer" koju je otpjevala bivša učenica naše škole Nikolina Fišter. Riječi za tu pjesmu napisao je naš župnik Maksimilijan Milan Herceg, a uglazbio ju je Ivica Pepelko. Gromoglasan pljesak i neskriveno oduševljenje nakon programa bili su nam prava nagrada za sav naš trud.

U obilasku štandova tek nas je čekao pravi estetski i gurmanski doživljaj. Svaki štand, svaka škola bila je dostojna ponijeti titulu najboljeg. Čini se da su smotre iz godine u godinu sve bogatije, sve sadržajnije, sve grandioznije, vrijedne ruke učenika pod vodstvom mudrih učitelja čine prava čuda. Našlo se tu svega, oku ugodnog i nepcu čarobnog … štandovi ukrašeni najčudesnijim bojama i oblicima, klipići, buhtle, kruhovi svih boja, okusa i oblika, kolači od žitarica obogaćeni orasima, makom i sirom. Svaki je štand bio cjelovita i sadržajna priča za sebe. No, kako ipak treba odabrati "najboljeg", odnosno predstavnika za državnu smotru, Povjerenstvo je nakon vijećanja odlučilo da sljedeće godine na državnoj smotri našu školu predstavlja Osnovna škola Bisag i Srednja škola Arboretum Opeka Vinica, a domaćin županijske smotre sljedeće godine bit će VII. osnovna škola Varaždin.

Ako je netko od sudionika ili gostiju i dvojio kako doći do Bisaga, nije trebao puno razmišljati; bilo je dovoljno slijediti prekrasno ukrašene i s puno mašte postavljene "putokaze" uz glavnu prometnicu, djelo naših mještana i roditelja učenika.

Poseban i neponovljiv doživljaj pružili su našim učenicima i učenicima gostima naši dragi prijatelji iz susjedne županije konjušari iz Udruge uzgajivača konja hrvatskog toplokrvnjaka iz Svetog Petra Orehovca. Osam konjanika i četiri kočije dale su našem događaju posebno svečani ton. Pri pogledu na povorku konjanika i kočija, u jednoj od kojih se vozio i sam biskup, koja se spuštala s nadvožnjaka prema školi gotovo da je prisutnima zastajo dah.

Kako bi pokazali da doista držimo do starina i običaja, roditelji su osmislili, organizirali i postavili izložbu starih predmeta i alata u šatoru ispred crkve. Skupivši po seoskim kućama i gospodarstvima alate, predmete, namještaj, stoljnjake, ručnike … postavili su divljenja vrijednu izložbu,
     Ovaj će dan zasigurno ostati u pamćenju i starih i mladih našega kraja kao posebno lijep i sadržajima ispunjen događaj.

I na kraju

Z  A  H  V  A  L  A

Ponukana bezbrojnim pohvalama za izvanrednu     organizaciju Smotre i srdačnost kojom su bili dočekani kako sudionici tako i gosti i uzvanici, ravnateljica Škole gđa. Draženka Švelec-Juričić ovim putem  izjavljuje:

"Zahvaljujem iskreno i od srca svima koji su na bilo koji način pridonijeli da ovaj događaj bude lijep i poseban. Zahvaljujem učiteljima, učenicima, načelniku Općine Breznica gosp. Stjepanu Krobotu i župniku Župe Svete Marije Magdalene vlč. Maksimilijanu Hercegu.
     Posebna hvala bivšim učenicima, svim članovima Vijeća roditelja na čelu s njenim predsjednikom gosp. Vladimirom Majcogom, svim roditeljima i mještanima koji su se angažirali i dali svoj doprinos da ova smotra ostane događaj koji će se dugo pamtiti."

objavio: VLADO DERDIĆ   datum: 17. 10. 2010.