MATURALAC

Od 21. do 24. lipnja 2010. učenici sedmog i osmog razreda boravili su na maturalnom putovanju na otoku Krku....

Dana 21. lipnja 2010. učenici sedmog i osmog razreda otputovali su na dugo očekivano maturalno putovanje. Odredište je bio Omišalj na otoku Krku. Voditeljica puta bila je učiteljica Lidija Klaus, a učenike su na putu pratili ravnateljica Draženka Švelec-Juričić i učitelji Karmenka Medenjak i Mirko Heged.

Iako ih je prvog dana puta pratila kiša i hladno vrijeme, optimizam i želja za dobrim provodom nikog nije napuštala niti jednog trena. Već drugog dana vrijeme se toliko popravilo da su svi završili na plaži i kupanju u moru.

Da  maturalac nije samo puka zabava i dobar provod potvrdilo se i ovaj put. U četiri dana koliko su proveli na putu, svaki dan su posjetiti neku znamenitost i tako usput nešto i naučili o kraju kojeg su posjetili.

Tako su u Jurandvoru posjetili ranoromaničku crkvu Sv. Lucije u kojoj je pronađena Bašćanska ploča, jedan od najstarijih spomenika hrvatskog jezika, pisan glagoljskim slovima oko 1100. godine.

Kratkom i ugodnom vožnjom brodicom posjetili su i otočić Košljun poznat  po franjevačkom samostanu u kojem su redovnici stoljećima skupljali i sačuvali mnoge vrijedne predmete. Na otoku se nalazi muzej s etnografskom zbirkom koja sadrži mnogobrojne predmete krčkih ribara i seljaka te narodne nošnje s cijelog otoka Krka.

Vrlo dojmljiv  bio je i posjet špilji Biserujka.

Dugo očekivano putovanje preletjelo je u trenu. Kada su kroz prozorska stakla autobusa ugledali tablu s natpisom Bisag i svoje roditelje ispred škole bili su svjesni da je maturalcu došao kraj i da se takvo putovanje više neće ponoviti. I vjerojatno je tog trena svima na misao pala ona poznata uzrečica "Sve što je lijepo kratko traje".

Za kraj, nekoliko utisaka s maturalca:

"Bilo mi je jako lijepo, zabavno, hrana u hotelu je bila dobra. Jako mi se svidjelo to što smo se cijeli dan zabavljali, a pri tom i učili. Ova četiri dana su mi bila luda i nikada ih neću zaboraviti, jer da nije bilo naših prezakon učitelja to ne bi bilo zabavno. Ništa ne bih mijenjala."

"BILO JE SUPER. HOTEL JE BIO LIJEP. HRANA JE BILA DOBRA. PUNO SMO NAUČILI O KRKU. IZLETI SU BILI ZABAVNI. BILO NAM JE LIJEPO I HTJELI BI PONOVITI."

"Bilo je super. Izvrsno sam se zabavila. Uopće nije bilo nimalo dosadno, samo mi je žao što nismo duže ostali. Učitelji, bili ste super i hvala vam."

Tekst: Vlado Derdić

Fotografije: Draženka Švelec-Juričić

objavio: VLADO DERDIĆ   datum: 26. 6. 2010.