« Travanj 2024 »

Radost slikanja uz glazbu – slika Ivane Kovačić na izložbi u Lisinskom

Ovogodišnji  13. po redu Tjedan glazbe za mlade, koji se održava od 9. do 12. travnja 2018. godine u zagrebačkoj Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog, posvećen je Impresionizmu u glazbi te obilježavanju 100. obljetnice smrti Claudea Debussyja, francuskog skladatelja i najutjecajnijeg predstavnika europske glazbe s kraja 19. i početka 20. stoljeća koji je svojim stvaralaštvom nadahnuo generacije vrhunskih umjetnika.

Bogat program ove manifestacije posvećene njegovanju umjetnosti među mladim generacijama obuhvaća izložbu „Radost slikanja uz glazbu“ tijekom koje će biti izložena likovna djela djece iz vrtića te učenika osnovnih i srednjih škola. Izložba je nastala na osnovi provedenog natječaja čiji je osnovni zadatak bio izraziti glazbenu impresiju željenim likovnim i grafičkim tehnikama. Glazbena podloga ovoj originalnoj izložbi bila je slušanje glazbe francuskog majstora Claudea Debussyja te upoznavanje mladih s vrijednostima impresionizma kojem je osnovna težnja bila unijeti osobna raspoloženja i impresije u umjetničko stvaranje, od glazbe i slikarstva do književnosti

Do zatvaranja natječaja  pristiglo je 979 samostalnih i skupnih likovnih radova. Svoje glazbene impresije učenici su mogli izraziti u svim željenim likovnim i grafičkim tehnikama, veličinama i materijalima . Ocjenjivački sud u sastavu: Biserka Rauter Plančić, predsjednica, povjesničarka umjetnosti, Katarina Krpan, prof. glasovira na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, Jagoda Popović, akademska slikarica, dr. sc. Zdenka Weber, muzikolog , sve je radove pregledao,  dodijelio nagrade najuspješnijima te odabrao radove  za izlaganje na izložbi koja je  otvorena u sklopu „Tjedna glazbe za mlade“ 9. travnja 2018. u predvorju velike dvorane Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog .

Učenici naše škole inspirirani Debussyjevom „Mjesečinom“  pod mentorstvom učiteljice likovne kulture napravili su iznimne radove, od kojih je rad učenice Ivane Kovačić  odabran za izložbu.

objavio: Silvija Kontrec   datum: 11. 4. 2018.