NAJLJEPŠE JE ĐAČKO DOBA...

Maturalno putovanje učenika 7. i 8. razreda na otok Murter

Prvi dan

Mi, učenici sedmog i osmog razreda, 27.  svibnja 2016., krenuli smo na maturalac na otok Murter. Čuvali su nas razrednice Branka Čuljak, Sanja Mamić i Ernest Jurišić, učitelj fizike.

Tijekom putovanja posjetili smo Sokolarski centar Dubrava,  prvi azil za ptice grabljivice u Hrvatskoj.  Smješten je u gustoj borovoj šumi šibenske Dubrave (samo 8 km od središta Šibenika) i predstavlja jedinstveno mjesto gdje smo se upoznali s tajanstvenim životom nebeskih lovaca – sokolova.

Nakon Sokolarskog centra razgledali smo Krešimirov grad Šibenik.  Oduševila nas je katedrala sv. Jakova, jedan od najljepših i najznačajnijih arhitektonskih objekata u Hrvatskoj. Njeno značenje prepoznao je i UNESCO, koji ju je 2000. godine uvrstio na svoj Popis svjetske baštine.
Tek nekoliko desetaka metara od Katedrale sv. Jakova, smjestio se plato ispod kojeg se nekada nalazila javna gradska cisterna, tj. akumulacija vode. Saznali smo da su ju Šibenčani dali izgraditi zbog čestih sušnih razdoblja, ali i čestih vojnih opsada.

Ostatak dana proveli smo na Murteru kupajući se i uživajući.

Drugi dan

U subotu, 28. svibnja 2016., posjetili smo Nacionalni park Krku. Saznali smo  da je s potopljenim dijelom ušća Krka duga oko 72,5 km i da je po dužini  22. rijeka u Hrvatskoj. Izvire u podnožju planine Dinare, 3,5 km sjeveroistočno od Knina. Sa sedam sedrenih slapova i ukupnim padom od 224 m, Krka je prirodni i krški fenomen. Najposjećeniji dijelovi NP "Krka" su Skradinski buk i Roški slap.

Skradinski buk je jedna od najpoznatijih hrvatskih prirodnih ljepota i moramo priznati da je i nama svojom ljepotom oduzeo dah.

Nakon razgleda Parka uživali smo u netaknutoj prirodi, hladili se sladoledima  i družili se.

Poslijepodne smo imali slobodno vrijeme za vlastite aktivnosti, kupanje,druženje i uživanje.

Navečer smo se uz glazbu zabavljali u disku.

Treći dan

Treći dan uputili smo se u gradić 25 kilometara udaljen od Splita - Trogir. U gradu nas je dočekala turistička voditeljica s kojom smo krenuli u razgledavanje. Na ulazu u grad dočekala nas je skulptura i blagoslov Blaženog Ivana Orsinija, sveca zaštitnika grada. Trogir je prekrasan, stoga nas nije začudio podatak da je cijeli grad pod zaštitom UNESCO-a. Saznali smo da je u prošlosti grad bio jedan od najvećih kulturnih centara Dalmacije i da je  u 13. st. obogaćen radovima majstora Radovana, koji ga je uresio čuvenim skulpturama.

Na kraju smo kušali ukusan trogirski sladoled te krenuli natrag na Murter.

Četvrti dan

Posljednji smo dan putovanja započeli uzbudljivom vožnjom podmornicom. Nakon razgledavanja morskoga dna i obilnoga ručka, krenuli smo u Zadar.

Tamo smo posjetili jednu od najvrijednijih izložbi u Hrvatskoj, popularno nazvanu "Zlato i srebro Zadra". Razgledali smo relikvijare i kaleže, skulpture, slike i vezove u koje su utkane radosti i nada, strpljenje, patnja i vjera burnih razdoblja ovog kraja.

Ovo neprocjenjivo blago su kako tijekom stoljeća tako i u Domovinskom ratu sačuvale sestre benediktinke, a neki vrijedni izlošci (čipka, crkveni tekstil vezen zlatnim nitima) su djelo njihovih ruku. Saznali smo da je osobita dragocjenost, draž i važnost izložbenih predmeta u tome što su oni velikim dijelom rad domaćih poznatih i nepoznatih majstora ili su čvrsto povezani uz Zadar i zadarsko područje.

Prošetali smo Kalelargom, Forumom i divili se neobičnoj crkvi svetog Donata.

Na kraju smo obišli Morske orgulje i instalaciju Pozdrav Suncu.

Oko 16.00 sati pozdravili smo prekrasan Zadar i uputili se roditeljima koji su nas već nestrpljivo čekali.

Tekst:  Matea Kušić, Patricija Švagelj, Dario Majcog i Helena Škarec, učenici 8. razreda

Fotografije: Branka Čuljak, učiteljica prirode, biologije i kemije

Sanja Mamić, učiteljica hrvatskog jezika

objavio: Ana Keleminec   datum: 3. 6. 2016.