POLIGON ZA TJELESNU AKTIVNOST DJECE

Mnoge škole u Republici Hrvatskoj ne zadovoljavaju osnovne tehničke, materijalne i prostorne uvjete i zbog toga ne mogu provoditi planiranu i zakonom propisanu nastavu tjelesne i zdravstvene kulure. Naša škola je jedna od 120 osnovnih škola u Republici Hrvatskoj koje nemaju školsku sportsku dvoranu te se nastava TZK izvodi u uvjetima koji su neprikladni. Hrvatski zavod za javno zdravstvo osmislio je projekt Poligon za tjelesnu aktivnost školske djece kao pomoć u provedbi nastave tjelesne i zdravstvene kulture u osnovnim školama Republike Hrvatske koje nemaju uvjete za njihovu provedbu, a s ciljem održavanja, unapređenja i promicanja zdravlja i tjelesne aktivnosti.

Nakon uspješno provedenog pilot projekta i njegove pozitivne stručne evaluacije od strane Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, Kineziološkog fakulteta i Fakulteta strojarstva i brodogradnje (o sigurnosti korištenih materijala), Hrvatski zavod za javno zdravstvo je uz pomoć Ministarstva zdravlja, u sklopu provedbe Nacionalnog programa „Živjeti zdravo“, osigurao sredstva za kupnju 120 kompleta didaktičke opreme kako bi ih donirao svim matičnim osnovnim školama u RH koje nemaju sportske dvorane. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Agencija za odgoj i obrazovanje potpisali su sporazum o suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo koji obuhvaća implementaciju i edukaciju ravnatelja i školskih timova matičnih osnovnih škola koje nemaju sportsku dvoranu.

Djeca današnjice sve su manje aktivna zbog sedentarnog načina života, što ima velike reperkusije na zdravlje. Stoga je važno od najranije dobi utjecati na aktivnost djece, a upravo se u razdoblju od 1. do 4. razreda osnovne škole, najveći broj djece prvi put susreće s organiziranim tjelesnim vježbanjem. Uočen je problem provedbe cjelokupne satnice tjelesne i zdravstvene kulture u razrednoj nastavi u osnovnim školama uglavnom prouzrokovan nedostatkom ili ograničenjima vezanim za sportske dvorane.

Poligon za tjelesnu aktivnost školske djece Osnovna škola Bisag je dobila u drugoj polovici prvog polugodišta ove školske godine te ga učenici 1. - 4. razreda koriste na satima tjelesne i zdravstvene kulture u školskom holu ili u svojim učionicama. S obzirom na neograničene mogućnosti kombinacija sastavnih dijelova poligona i mnoštvo varijacija, poligon je izuzetno zanimljiv učenicima i pruža svaki put nova otkrića i iznenađenja.

objavio: Ana Keleminec   datum: 18. 4. 2016.