MANUELA PERAS - NAJČITATELJICA OŠ BISAG

U Velikoj dvorani Županijske palače u Varaždinu svečano je u utorak, 11. studenog, obilježen Dan hrvatskih knjižnica.

Tim je povodom održan prijem za 33 najčitatelja školskih knjižnica osnovnih i 8 najčitatelja školskih knjižnica srednjih škola Varaždinske županije u školskoj godini 2013./2014. Učenicima je na svečanosti prigodne nagrade, knjigu „Kradljivica knjiga“ autora Markusa Zusaka, uručio zamjenik varaždinskog župana Alen Kišić. On je u pozdravnom govoru pohvalio sve najčitatelje, jer broj knjiga koje su pročitali nije mali, i istaknuo važnost čitanja za razvoj kreativnosti i uspjeh u kasnijem životu.

Osnovnu školu Bisag predstavljala je učenica četvrtog razreda Manuela Peras u pratnji školske knjižničarke. Ona je prošle školske godine pročitala najviše knjiga u našoj školi.

Svečanosti su prisustvovali i ravnatelji osnovnih i srednjih škola kao i pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije mr. sc. Miroslav Huđek. Prigodan program pripremili su polaznici Centra izvrsnosti za hrvatski jezik Varaždinske županije.

Nagrađeni učenici dokaz su da i danas djeca zaista mnogo čitaju. Posebne nagrade, knjige i članstvo u gradskoj knjižnici, dobile su učenice koje su pročitale najviše knjiga u kategoriji nižih i viših razreda osnovne i kategoriji srednjih škola.

Odlukom 37. skupštine Hrvatskoga knjižničarskog društva, održane u Tuhelju 30. rujna 2010., Dan hrvatskih knjižnica obilježava se 11. studenoga, na dan kada je 1960. godine Sabor NRH donio ukaz o proglašenju prvog Zakona o bibliotekama. Donošenje toga Zakona označilo je svojevrstan novi početak i za hrvatsko knjižničarstvo, jer su postavljeni pravni temelji za planiraniji i sustavniji rad i razvoj svih vrsta hrvatskih knjižnica i svih ključnih odrednica hrvatskoga knjižničarstva.

Hrvatsko knjižničarsko društvo ustanovilo je Dan hrvatskih knjižnica s ciljem bolje vidljivosti i prepoznatljivosti knjižnica i knjižničnih aktivnosti u javnosti, upoznavanja s mnogostrukim i važnim poslanjem i ulogom knjižnica u informiranju, obrazovanju i kulturi pojedinaca i zajednice u cjelini te razgradnje stereotipnih predodžbi o knjižnicama i knjižničarima.

objavio: Administrator   datum: 13. 11. 2014.