SVE ŠTO JE DOBRO U MENI DUGUJEM KNJIGAMA

S početkom nove školske godine ravnateljica Škole Draženka Švelec-Juričić i Učiteljsko vijeće Škole donijeli su odluku da će cijela školska godina 2014./2015. biti posvećena čitanju i knjigama.

Iz tog razloga ovogodišnji će školski kurikulum imati naziv „Sve što je dobro u meni dugujem knjigama“.

Već prvog dana nastave učenike je dočekala škola ukrašena plakatima, velikim promotivnim platnom,  uređenim panoima i izložbom knjiga u predvorju škole. Razrednici su učenike upoznali s aktivnostima koje će se tijekom školske godine provoditi u školi, a sve što će se obilježavati bit će na neki način povezano s čitanjem. Također su učenicima pročitali predivno motivacijsko pismo koje je sastavila učiteljica hrvatskog jezika Sanja Mamić, a koje za cilj ima potaknuti učenike na čitanje.

Promicanje čitanja u našoj školi počelo je već prvom aktivnošću koja se provodi od početka školske godine, od 8. rujna. Toga se dana u cijelom svijetu obilježava Međunarodni dan pismenosti. Pismenost je temelj svega znanja. Na Međunarodni dan pismenosti širom svijeta promovira se pismenost i obrazovanje u cilju dostupnosti svima.

Ove su se godine Međunarodno čitateljsko društvo i NASA udružili u projektu „Uspon u pismenost – sve počinje sa 60 sekunda“. Projekt je zamišljen kao skup različitih kreativnih aktivnosti tematski vezanih uz svemir. Mi smo se odlučili za aktivnost pod nazivom „Lansirajmo ljubav prema čitanju!“ u okviru koje svakodnevno učenicima čitamo različite knjige vezane uz svemir, od slikovnica preko priručnika do romana. Svakoga dana tijekom prvog sata nastave s učenicima se naglas čita 60 sekundi. Sljedećeg dana nastavlja se s čitanjem, i tako tijekom 60 dana.

Cilj projekta je promicanje pismenosti i razvijanje vještina čitanja, pisanja, slušanja i govorenja, a prema reakcijama učenika i učitelja, vrlo je dobro prihvaćen i u našoj školi. Učenici jedva čekaju novih 60 sekundi priče i natječu se tko će sljedeći čitati naglas drugima.

Tekst i fotografije: Danijela Peček, knjižničarka

objavio: Vlado Derdić   datum: 26. 9. 2014.