« Srpanj 2024 »

PRIGODNO OBILJEŽEN DAN EUROPE

Dan Europe obilježen zabavnim kvizom znanja o Europskoj uniji "Mali pitaju, veliki odgovaraju"...

Dan Europe obilježava se 9. svibnja svake godine. Naime, 9. svibnja 1950. Robert Schuman, tadašnji ministar vanjskih poslova Francuske, predstavio je svoj prijedlog formiranja Europske zajednice za ugljen i čelik. Ovaj prijedlog, poznatiji kao "Schumanova deklaracija", smatra se početkom formiranja onoga što je danas poznato kao Europska unija. Danas se deveti svibnja, uz himnu i zastavu, uzima kao europski simbol. Vijeće Europske unije u Milanu 1985. godine donijelo je odluku kojom se 9. svibnja svake godine obilježava kao Dan Europe.

Ove smo godine u našoj školi odlučili proslaviti rođendan Europske unije na malo drugačiji način. Pripreme su započele dva tjedna ranije kada je pedagog Branimir Vincek u pratnji školskih novinarki Mije, Antonije i Gabrijele posjetio učenike nižih razreda. Cilj je bio potaknuti najmlađe na postavljanje pitanja o Europi na koja ne znaju odgovore. Mogli su pitati sve što ih zanima o Europi i Europskoj uniji, a na odgovore su trebali pričekati do samog Dana Europe.

Od učenika prvog razreda očekivali smo mnogo pitanja jer su mali prvašići jako znatiželjni i mnogo žele znati, ali nismo dobili onoliko pitanja koliko smo zamislili zbog sramežljivosti, treme i straha od novinarske ekipe. Zato smo posjetili i drugi razred. Tamo je već bilo mnogo zanimljivije. Učenici su postavljali zanimljiva, neobična, pa čak i pomalo smiješna pitanja. Učenici trećeg razreda znali su ponešto o Europskoj uniji, a njihova pitanja, iako zanimljiva, bila su mnogo ozbiljnija od prethodnih. U četvrtom razredu učenici su dosta znali o Europskoj uniji, ali unatoč tome mnogo su pitali i svašta željeli doznati.

Nakon prikupljanja pitanja, u dogovoru s pedagogom, napravili smo odabir onih najboljih i time su pripreme bile završene. Zamislili smo da na obilježavanju Dana Europe ta pitanja postavimo učenicima osmog razreda te tako provjerimo njihovo znanje o Europskoj uniji.

Nakon prvog velikog odmora, u petak, 9. 5., svi učenici skupili su se u holu škole, a počasno mjesto u prvom redu zauzeli su osmaši, ne znajući što ih čeka. Svaka novinarka imala je pripremljena pitanja i kviz je mogao započeti. Najprije je pedagog Branimir Vincek provjerio kod osmaša koliko poznaju europske glavne gradove. Slijedila su pitanja koja su ranije smislili učenici nižih razreda. Bilo je zanimljivih, pametnih i šaljivih pitanja, a ispitivani učenici dosta su se dobro snalazili u odgovorima. Ako je kod kojeg pitanja zapelo, uskočio je pedagog, tako da su postavljači pitanja bili zadovoljni s odgovorima.

Za nagradu, najuspješniji sudionici kviza trebali su povezati slike europskih glavnih gradova s njihovim nazivima u čemu su također bili uspješni. Tako smo na zanimljiv i poučan način proslavili rođendan Europske unije, zabavili se i pritom naučili nešto novo.

Tekst: Gabrijela Kovačević i Antonija Fišter, 5. r.

Fotografije: Danijela Peček, knjižničarka

objavio: Administrator   datum: 13. 5. 2014.