SVETI NIKOLA

U petak 6. prosinca 2013. godine obilježen Blagdan svetoga Nikole...

Jednom davno, u jednom gradu, živjele su tri siromašne sestre. Sveti Nikola im je želio pomoći pa im je noću kroz dimnjak ubacio tri zlatnika u kuću. Zlatnici nisu pali u ognjište, već u čizmice koje su sestre sušile na njemu. Sestre su drugog jutra bile presretne. Od tog dana djeca na dan Sv. Nikole čiste svoje čizmice i stavljaju u prozor očekujući poklon iznenađenja.

Svima je odavno poznata ova legenda o Svetome Nikoli, pa djeca svake godine u noći na 6. prosinca čiste čizmice i stavljaju ih u prozor očekujući svoj poklon. Početkom prosinca u školu je stiglo pismo Svetog Nikole u kojem podsjeća djecu da očiste čizmice i stave ih u prozor kako bi im imao gdje ostaviti poklone. Svi učenici su s nestrpljenjem iščekivali taj dan, a u petak su dolazila u školu ozarenih lica prepričavajući prijateljima što su našli u čizmama.

No, pravo iznenađenje je nastalo kada je u učionice ušao poštar donijevši pismo za svaki razred! Iako malo zbunjena jer im poštar nikada do sada nije donio pismo, djeca su sa znatiželjom otvorila pisma. Čitajući što piše, na licima im se pojavio smješak. Pismo je poslao Sveti Nikola! U njemu im je napisao da ima još poklona za njih, ali se moraju potruditi da ih pronađu slijedeći upute iz pisma.

U školi je nastala strka, cika i vriska! Potraga za poklonima je počela!

Svaki je razred, slijedeći upute, pronašao veliki paket u kojem su bili darovi za svakog učenika: knjiga, čokolada i bomboni! Veselju nije bilo kraja.

Ovim putem srdačno zahvaljujemo Općini Breznica koja je osigurala edukativne i slatke poklone  – knjigu "e-Istraživač" i čokoladu za svakog učenika, i trgovini "ADG – trade" koja je osigurala bombone.

Tekst i fotografije:  Lidija Klaus, učiteljica matematike

objavio: Draženka Švelec-Juričić   datum: 17. 12. 2013.