Obilježena 1. godina učenja slovenskog jezika u školama Varaždinske županije

U Osnovnoj školi "Izidora Poljaka" u Višnjici održano je dana 4. prosinca 2013. stručno savjetovanje i priredba povodom 1. godine učenja slovenskog jezika i kulture na području pograničnih osnovnih škola Varždinske županije...

Projekt učenja slovenskoga jezika i kulture u školama Varaždinske županije započeo je prije točno godinu dana. U projekt je trenutno uključeno 12  škola Varaždinske županije. To su uglavnom  škole pograničnoga područja s Republikom Slovenijom, ali i one udaljenije poput naše škole.  U nastavu slovenskoga jezika u našoj je školi uključeno 11 učenika, a prošle školske godine bilo ih je 16. Naši su učenici i njihovi roditelji očito prepoznali vrijednost i važnost poznavanja jezika i rečenicu "Vrijediš onoliko koliko jezika govoriš" u svojem slučaju pretvaraju u stvarnost.

Nositelji projekta su Varaždinska županija i Svet slovenske narodne manjšine Varaždinske županije uz potporu Ministrstva za izobraževanje, znanost i šport Republike Slovenije, Zavoda Republike Slovenije za šolstvo i Urada vlade za Slovence v zamjestvu in po svetu.

U našu školu dolazi učiteljica slovenskog jezika Simona Sakelšek koja je zaposlena u Osnovnoj šoli Središče od Dravi i  jednom tjedno po dva sata  s našim učenicima radi na učenju slovenskog jezika i kulture.

Učenici koji uče slovenski jezik u našoj školi,  jučer su imali čast sudjelovati na Prireditvi ob 1. letu učenja slovenskega jezika in kulture na obmejnih osnovnih šolah v Varaždinski županiji. Priredba je održana u Osnovnoj školi Izidora Poljaka Višnjica.  Svi učenici koji uče slovenski jezik u školama Varaždinske županije nastupili su i pokazali što su u ovih godinu dana naučili. Bilo je tu recitacija na slovenskom jeziku, dramskih uprizorenja, sviranja i pjevanja. Učenicima su podijeljene potvrde za prošlogodišnje uspješno sudjelovanje u izvanškolskoj aktivnosti učenja slovenskog jezika i prigodni pokloni u obliku knjiga.

Tekst napisala: Draženka Švelec-Juričić, ravnateljica

Fotografije: Ivana Sviben, vježbenica

objavio: Draženka Švelec-Juričić   datum: 9. 12. 2013.