SUDJELOVANJE NA ŽUPANIJSKOJ SMOTRI UČENIČKIH ZADRUGA

Na županijskoj smotri učeničkih zadruga našu školu predstavljala je Učenička zadruga "Grofeki".

Županijska smotra učeničkih zadruga održana je 25. svibnja 2013. na varaždinskom Franjevačkom trgu. Domaćin ovogodišnje smotre bila je VI. osnovna škola Varaždin koja je pripremila i prigodan program. Smotru je otvorio varaždinski župan Predrag Štromar. Svoje radove i rukotvorine izložilo je 20 učeničkih zadruga s područja Varaždinske županije, od toga 15 zadruga osnovnih škola.

Naša se Zadruga na  smotri predstavila maketom staroga Bisaga na kojoj dominira dvorac, rađen prema slici Julijane Drašković koja je izložena u dvorcu Trakošćan, a neke detalje osmislili smo vlastitim kreativnim radom i umjetničkom slobodom. Dvorac je izrađen s četiri okrugle kule i središnjom četverostranom. Na maketi su i crkva, župni dvor, stara škola, naselja Bisag i Borenec, označen put i tok rijeke Lonje…

U izradi makete maksimalno smo koristili građevinski otpad (multipor, stiropor, šindru, iveral ploče...) i prirodni materijal mahovinu. Dvorac, crkva, škola i kuće izrađeni su od multipora, novog materijala na našem tržištu. Multipor se u građevinarstvu primjenjuje za toplinsku izolaciju zidova i stropova. Zbog lakog oblikovanja pogodan je za upotrebu u kreativne i modelarske svrhe. Maketu staroga Bisaga izradili smo kroz  niz radionica uz pomoć vanjske suradnice gđe. Danice Franjčić koja nas je upoznala s ovim materijalom i nabavljala ga.

Koristeći ovaj građevinski otpad razvijali smo svijest o potrebi smanjenja otpada i pozitivan stav o recikliranju. Izradivši maketu staroga Bisaga s dvorcem, obuhvatili smo i povijesnu baštinu našega kraja koja nažalost nije sačuvana jer danas postoje samo ruševine ovog dvorca obrasle trnjem. No, naša je Zadruga upravo iz tog povijesnog nasljeđa odabrala naziv „Grofeki“, a grb grofova Drašković, u čijem je vlasništvu neko vrijeme bio dvorac, uklopila u logo Zadruge.

Našu Zadrugu su na smotri predstavljali zadrugari Gordana Valjak i Mihael Švagelj, učenici 8.razreda, odjeveni u nošnju bisaškoga kraja. Gordana je predstavila rad naše Zadruge kroz sve sekcije i provedene aktivnosti tijekom godine te upoznala članice prosudbenog povjerenstva s izradom makete staroga Bisaga, dok je Mihael u praktičnom dijelu izrađivao kućicu od multipora. Maketu smo izložili na našem štandu, donaciji Varaždinske županije učeničkim zadrugama škola Varaždinske županije.

U prijevozu štanda, eksponata i sudionika smotre pomogao nam je DVD Bisag s vatrogasnim kombijem koji je vozio učitelj Mirko Heged. Uz zadrugare, na smotri su bile nazočne i voditeljice sekcija naše zadruge, učiteljice Marijana Vnučec, Branka Čuljak i Marijana Habijan, a pridružili su nam se ravnateljica Draženka Švelec- Juričić i učitelj Ivica Rojc.

Budući da je smotra organizirana i kao prodajna izložba, na tom dijelu našega izložbenog prostora predstavili smo se kućicama od multipora na drvu breze i u pletenim košaricama, crkvom od multipora te našim sveprisutnim anđelima od komušine. Posjetitelji su s pozornošću razgledavali naše eksponate, interesirali se od čega su napravljeni, pa smo jedan dio i prodali.

Iako ovogodišnja smotra nije bila natjecateljskog već revijalnog karaktera, za županovu nagradu predložene su u kategoriji osnovnih škola, učeničke zadruge „Jurek“ iz Svetog Đurđa i „Šestica“ iz VI. Osnovne škole Varaždin, a od srednjih učeničke zadruge „Pahinsko“ iz Ivanca i „Domček“, zadruga Učeničkog doma iz Varaždina.

Naši su zadrugari zadovoljni  prezentacijom Zadruge na smotri jer smo opet bili svoji, posebni, prepoznatljivi... , usmjereni u radu ka iskorištavanju prirodnih, ekoloških i biorazgradivih materijala,  vodeći pritom računa o očuvanju i zaštiti prirode.

Tekst: Branka Čuljak, voditeljica učeničke zadruge

Fotografije: Mirko Heged, učitelj fizike

objavio: Vlado Derdić   datum: 29. 5. 2013.