Suradnja OŠ Bisag i OŠ Izidora Poljaka Višnjica

Ovogodišnji Dan voda učenici i učitelji OŠ Bisag i OŠ Izidora Poljaka Višnjica obilježili su na poseban način. Nama je bila posebna čast što smo bili gosti prijateljske škole na drugom kraju Županije u Višnjici.

Posjet škole Bisag školi u Višnjici nastavak je suradnje  započete prošle godine kad su Višnjicarci bili naši gosti.

Dan vode, 22. ožujka u OŠ Izidora Poljaka obilježen je Danom otvorenih vrata. I to je, doista, bilo tako. U goste su pozvali učenike i učitelje Osnovne škole Bisag i Osnovne škole Videm iz Republike Slovenije. U  svečanom dijelu u sportskoj dvorani okupljenima se obratila ravnateljica Osnovne škole Višnjica Slavica Cingesar, ravnateljica Osnovne škole Bisag Draženka Švelec-Juričić i ravnateljica Osnovne škole Videm Helena Šegula, dogradonačelnik Grada Lepoglava Alojz Gredelj, župan Občine Videm Friderik Bračič. Učenici Osnovne škole Bisag predstavili su svoju školu, aktivnosti i projekte koje provode i izveli za sve nazočne kratku scensku igru pod naslovom "Priča o izgubljenog djevojci" koju je pripremila vjeroučiteljica Sandra Završki.  Učenici Osnovne škole Videm također su predstavili školu i zajednički školski  projekt  Comenius koji provode Osnovna škola Višnjica i OŠ Videm kao partneri.

Učenici i učitelji Osnovne škole Bisag posjetili su Područnu školu Cvetlin gdje su razgledali etno-sobu koju je uredila umirovljena učiteljica Marija Mavriček. Zatim su posjetili župnu crkvu Pohođenja Blažene Djevice Marije u Višnjici, u školi su sudjelovali u 9 radionica zajedno s učenicima domaćinima. Tema radionica je bila voda – kroz različite aspekte: kemije, fizike, vjeronauka, hrvatskog jezika, stranog jezika.

Na kraju su učenici i učitelji Osnovne škole Bisag posjetili Dvorac Trakošćan, a ulaznicama ih je počastio Grad Lepoglava.

Kao sjećanje na ovaj dan ostat će posađene dalije prijateljstva koje su u Aleji dalija isped škole u Višnjici zasadile ravnateljice triju škola.

Teško je riječima opisati gostoprimstvo i toplinu kojom su nas u OŠ u Višnjici dočekali, pobrinuli su se za svaki detalj, a sve s ciljem da se njihovi gosti osjećaju ugodno i da im ništa ne manjka. Pridružujemo se riječima njihove ravnateljice Slavice Cingesar koja je rekla da naši susreti izgledaju kao da se oduvijek poznajemo, a razlog je tome što nas vežu iste stvari, što imamo iste interese, što se svakodnevno bavimo istim problemima i uživamo u istim vrijednostima.

Bio je to  prekrasan događaj, dan ispunjen edukativnim, kreativnim i zabavnim sadržajima. Ovakvi susreti i druženja su doista nesvakidašnji u svijetu osnovnih škola i trebali bi poslužiti kao primjer ostalima jer su prava prigoda za nas odrasle, učitelje i mentore da razmijenimo znanja,  da upoznamo život i rad druge škole, da vidimo kako neka druga škola istom sadržaju pristupa na drugačiji način i da dobijemo nove ideje koje nam gotovo svakodnevno trebaju u radu s djecom.  Učenicima je ovo prigoda da se druže i rade sa svojim vršnjacima iz drugog kraja Županije, da steknu prijateljstva i da, naravno, steknu nova znanja.

Ovakva su druženja dokaz da vrijedno i marljivo radimo, da imamo kreativne učitelje, da radimo s ljubavlju prema djeci i profesiji i da rezultate svoga rada ne čuvamo ljubomorno za sebe već ih želimo podijeliti s drugima.

Sudionici ovog susreta još će dugo prepričavati i dijeliti dojmove među sobom, ploditi ideje koje su se rodile i razmišljati o sljedećem susretu. Možda nam se pridruži još koja škola.

Tekst: Draženka Švelec-Juričić, ravnateljica

Fotografije: Vlado Derdić, tajnik

objavio: Ivica Rojc   datum: 26. 3. 2012.