« Travanj 2024 »

NAGRAĐENI NAJBOLJI ČITAČI U VARAŽDINSKOJ ŽUPANIJI

Varaždinska županija obilježila je Dan hrvatskih knjižnica prigodnom svečanošću u Županijskoj palači u utorak, 7. studenog. Tim su povodom proglašeni i nagrađeni najbolji čitači osnovnih i srednjih škola za prošlu školsku godinu.

Nagrađeno je 77 učenika koji su ukupno pročitali više od dvije tisuće knjiga, a njima je prigodne nagrade – knjige uručio pročelnik Upravnog odbora za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr. sc. Miroslav Huđek. On je istaknuo važnost knjiga i čitanja te je odao priznanje svim knjižničarima za njihov rad.

Osim učenika osnovnih i srednjih škola s područja Županije, proglašeni su i najbolji čitači gradskih knjižnica iz Ludbrega, Varaždina, Ivanca i Novog Marofa.

Svečanosti su prisustvovali nagrađeni najčitači, njihovi učitelji, profesori, knjižničari i ravnatelji škola s područja Varaždinske županije.

Prigodni program pripremili su i vodili polaznici Centra izvrsnosti za hrvatski jezik Varaždinske županije.

Našu su školu predstavljali učenici koji su prošle školske godine pročitali najviše knjiga, a to su Barbara Posavec, učenica drugog razreda te Gabriel Vrščak, učenik šestog razreda.

Hrvatsko knjižničarsko društvo ustanovilo je 2010. godine Dan hrvatskih knjižnica koji se obilježava 11. studenog, na dan proglašenja prvog hrvatskog Zakona o knjižnicama iz 1960. godine, s ciljem bolje vidljivosti i prepoznatljivosti knjižnica i knjižničnih aktivnosti u javnosti, upoznavanja s mnogostrukim i važnim poslanjem i ulogom knjižnica u informiranju, obrazovanju i kulturi pojedinaca i zajednice u cjelini te razgradnje stereotipnih predodžbi o knjižnicama i knjižničarima.

objavio: Silvija Kontrec   datum: 8. 11. 2023.