OSNOVNA ŠKOLA BISAG PARTNER U PROJEKTU
„VRIJEME ZA SEBE, TEBE, NAS“
Osnovna škola Bisag partner je u projektu “Vrijeme za sebe, tebe, nas” čiji je nositelj Udruga SVIMA, a projekt financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja temeljem rezultata Natječaja za dodjelu bespovratnih sredstava projektima udruga u području izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2022./2023.
Specifični je cilj ovog projekta unaprijediti osobni i socijalni razvoj djece/osnovnoškolskih učenika u dobi od 8 do 14 godina te kvalitetu njihove interakcije s vršnjacima, roditeljima, školom i lokalnom zajednicom, u kontekstu posljedica/utjecaja pandemije bolesti COVID-19 u manjim, geografski izoliranim sredinama.
U razdoblju siječanj 2023. – lipanj 2023. za učenike naše škole predviđena je provedba sljedećih projektnih aktivnosti:
• K(njiževni)F(ilmski)G(lumački) LAB: Prepoznaj se, izrazi se!
• Radionice DJ-inga: Remiksiraj svoje emocije!
• Blackout poetry radionice: Stihom i slikom do empatije
• Radionice medijske pismenosti i komunikacijskih vještina: Mala podcast (red)akcija
• Projektni inkubator za osnovnoškolce: Naša vizija solidarnog, zelenog i otpornog društva
• Panel-rasprave: Lokalna zajednica, škola i roditelji u (post)COVID-19 okruženju.
U četvrtak 19. siječnja 2023. u Osnovnoj školi Bisag održan je prvi niz aktivnosti pod naslovom K(njiževni)F(ilmski)G(lumački) LAB: Prepoznaj se, izrazi se! partnerskog projekta VRIJEME ZA SEBE, TEBE, NAS.
Tako su mlađi učenici s voditeljicom aktivnosti i svojim učiteljicama gledali prekrasan, živopisan češki igrani film PLAVI TIGAR (red. Petr Oukropec i Bohdan Sláma, 2012.) iz jedinstvene CinEd zbirke europskih/umjetničkih filmova za djecu i mlade, dok su stariji učenici sudjelovali u aktivnosti čitanja kratkih priča iz zbirke TVOJA PRIČA ZVUČI SULUDO, Silvije Šesto (izdala Semafora, 2020.), poznate lektirne autorice koja duhovito, suvremenim jezikom i stilom piše o djeci i mladima bliskim temama. Aktivnosti je vodila Juliette Janušić iz udruge SVIMA.
Učenike je oduševio dječji igrani film Plavi tigar, nastao prema istoimenoj knjizi, koji na zanimljiv način, umetanjem animiranih isječaka u igrane dijelove filma, prikazuje maštoviti dječji svijet u kojem najvažniju ulogu imaju priroda i životinje, čitanje knjiga i crtanje te pravo dječje prijateljstvo i prisni odnosi s roditeljima. Učenici su pažljivo pratili napetu radnju filma i potragu za plavim tigrom koji se pojavio u gradu i poremetio planove zlom gradonačelniku. Koliko im se svidio film pokazali su najmlađi učenici koji su sa svojom učiteljicom Snježanom Antolković odmah nakon gledanja filma crtali dojmljive filmske prizore.
Napete su bile i priče koje su slušali i o kojima su razgovarali učenici viših razreda. U dirljivoj Brezovitoj priči obrađuje se složena obiteljska situacija sa dementnim djedom, dok je u priči Hajd’mo malo šarat prikazano kako se može i treba oduprijeti vršnjačkom pritisku kad su u pitanju društveno neprihvatljiva ponašanja. Učenici su se složili s voditeljicom da vrijedi čitati jer u književnim djelima možemo puno naučiti u životu i ljudima, ali i o sebi samima.
PREDSTAVA U OKVIRU PROJEKTA „VRIJEME ZA SEBE, TEBE, NAS“
Unutar projektne aktivnosti K(njiževni)F(ilmski)G(lumački) LAB: Prepoznaj se, izrazi se!, projekta VRIJEME ZA SEBE, TEBE, NAS, učenici 7. i 8. razreda naše škole gledali su 6. veljače 2023. kazališnu predstavu SAMOIZOLACIJA U 40 MINUTA, autora i izvođača Jura Ruže, mladog varaždinskog glumca, člana kazališta Gllugl iz Varaždina.
Predstavu su učenici gledali na pozornici Pučkog otvorenog učilišta u Svetom Ivanu Zelini.
Riječ je o predstavi s elementima fizičkog, neverbalnog teatra i lutkarstva u kojoj je prikazan život tijekom pandemije te opsjednutost epidemiološkim mjerama.
GLUMAČKA RADIONICA NEVERBALNOG TEATRA
Mladi varaždinski glumac Jura Ruža u okviru je projektnih aktivnosti K(njiževni)F(ilmski)G(lumački) LAB: Prepoznaj se, izrazi se! projekta „VRIJEME ZA SEBE, TEBE, NAS“ za učenike 5. i 6. razreda naše škole održao 10. veljače 2023. glumačku radionicu neverbalnog teatra.
Tijekom dva školska sata učenici su se upoznali s pojmom neverbalnog teatra i lutkarstva, a zatim je uslijedio praktični dio – vježbe s učenicima na konkretnim zadacima.