170 GODINA ŠKOLSTVA U BISAGU

Daleke 1847. godine utemeljena je škola u Bisagu. Dakle, prva školska godina u kojoj su naši predci sjedili u školskim klupama i na pločicama s kamenčićima učili pisati i računati bila je 1847./1848. Ove se školske godine obilježili 170 godina školstva u Bisagu svečanom proslavom koja se održala u Kulturnome centru “Ivan Rabuzin” u Novome Marofu 27. travnja 2018. godine. 

U prepunoj dvorani Kulturnoga centra uz nazočnost uzvanika vijećnika Županijske skupštine Kristijana Hublina, načelnika Općine Breznica Stjepana Krobota, župnika Župe Bisag Maksimilijana Milana Hercega, bivšega ravnatelja Miljenka Novaka, ravnatelja osnovnih škola Varaždinske županije i grada Varaždina, roditelja, mještana, bivših učenika, učenici su naše škole izveli bogat kulturno-umjetnički program. Pjesmom, plesom, recitacijama, dramskim igrama i predstavom prikazali su život i rad naše škole.

Našu su svečanost uveličali i bivši uspješni učenici naše škole koji su u predstavljanju evocirali uspomene iz svojih osnovnoškolskih dana provedenih u školi Bisag i utjecaj sredine i učitelja na njihovo daljnje školovanje i obrazovanje. Predstavili su nam se: dr. sc. Nenad Bukvić, prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger, dr. med. vet., Josip Gajger, dipl. ing. el., Nikolina Fišter, univ. bacc. ing. amb., dr. sc. Zlatko Bukvić i dr. rer. nat. Mateja Hajdinjak. 

Od srca im zahvaljujemo što su svoja sjećanja i povezanost sa Školom Bisag podijelili s nama. 

Svečanost smo završili na terasi Kulturnoga centra puštanjem u zrak balona na koje su učenici napisali svoje želje i prigodnim domjenkom u holu. 

Iz govora ravnateljice prigodom proslave 170 godišnjice Škole:

Naš krug radosti, naša iskra dobrote, naš san započeo je davne 1847. godine, gotovo kao priča iz bajke. Grof Karlo Drašković, tadašnji pokrovitelj župe i vlasnik dvorca Bisag dao je sagraditi o vlastitom trošku prvu školsku zgradu. U ovoj se školskoj godini navršava 170 godina od utemeljenja škole u Bisagu.

Od samih početaka, od pločice i kamenčića, od promrzlih i bosih dječjih nožica vaših predaka pa sve do danas, promijenilo se štošta. Od školskih zgrada koje su postajale premalene pa su se gradile nove, veće, modernije preko svih nedaća s kojima su se suočavali naši prethodnici, sve do razdoblja modernizacije i digitalizacije. Međutim, jedno se nije promijenilo. Spomenica naše škole kao živi svjedok govori o tome kako su učenici i učitelji škole Bisag uvijek težili istome cilju. Iz svakoga zapisa, svake školske godine iščitava se nastojanje i želja za učenjem, za napredovanjem, za izdizanjem od prosjeka; snažna i neraskidiva veza učenika i učitelja koja se nije promijenila ni danas – učitelj je u srcu uvijek onaj koji nesebično daje, vodi, poučava, nadahnjuje i voli. A učenici su uvijek divna, mala, čarobna bića neotkrivenih talenata i želja, mogućnosti i sposobnosti, otvorenih umova i ispruženih dlanova, koji nas uvijek iznova i iznova  iznenađuju, motiviraju, pokreću i koji nam pružaju jedinstveno iskustvo da i mi od njih učimo. Tako u savršenom krugu učenja i poučavanja ostvarujemo i živimo svoje snove, gradimo mostove, stvaramo mreže znanja dovoljno snažne da izdrže i najveće životne izazove.

U našoj školi danas putujemo zajedno, čitamo, slušamo glazbu i u njoj nalazimo zadovoljstvo, nudimo i prihvaćamo pomoć, rušimo vlastite granice, mijenjamo navike, usuđujemo se odjenuti novu boju, upoznajemo jedni druge, prepoznajemo sjaj u očima, mijenjamo život, mijenjamo sebe, riskiramo – to je mjesto gdje se ostvaruju snovi.

Škola Bisag se kroz proteklih 170 godina razvijala i rasla, od škole s jednom učionicom i 20 đaka, odolijevajući svim društvenim, ekonomskim i ratnim događanjima, uspješno prolazeći kroz povijesna razdoblja.

Ne tako davna prošlost, koje se sjećaju naši sumještani razdoblje je od 1964. do 1982 u kojem je ravnatelj škole bio Stjepan Brebrić. Njegovom  zaslugom izgrađena je 1975. godine školska zgrada u kojoj smo sada.  Bile su to godine kada se teško živjelo, u Hrvatskoj je vladala inflacija i trebalo je pokucati na mnoga vrata, da bi se izgradio takav objekt. Od prvih zahtjeva za gradnju škole do realizacije prošlo je punih petnaest godina. Međutim, kolega Brebrić nije odustajao. Tada je školu polazilo 270 učenika, dvostruko više nego što ih imamo danas. U sljedećim godinama, nastojanjima i marljivim radom ravnatelja Brebrića, i kasnije Miljenka Novaka, škola je rasla i razvijala se, postajala sve jača i  prepoznatljivija. Dokaz je to da je obrazovanje živ i nezaustavljiv proces koji se odvija u sukladnosti s razvojem društva i tehnologije, primjenjujući nove metode i načine rada. Godine 1982. Stjepan Brebrić odlazi u Zagreb, a ravnateljem postaje moj prethodnik Miljenko Novak koji je vodio školu 21 godinu, do 2003. i koji će vam kasnije sam ispričati kako je bilo u tom razdoblju.

Odlaskom Miljenka Novaka u mirovinu, 2003. godina donosi promjenu ravnatelja. S mjesta učiteljice hrvatskoga jezika u našoj školi prelazim na  funkciju ravnateljice.

Velika prekretnica u životu i radu škole dogodila se 2005. godine kad smo prešli na rad u jednu smjenu. Dotada neiskorišten prostor tavana financijskim sredstvima Varaždinske županije uredili smo u tri nove učionice s pripadajućim kabinetima. U opremanju novih prostora financijski je sudjelovala i Općina Breznica. Tada smo bili među prvih desetak škola u Županiji koje su radile u jednoj smjeni. To je dodalo jednu novu dimenziju i kvalitetu u radu. Otvorene su daleko veće organizacijske mogućnosti, proširena i obogaćena ponuda izvannastavnih aktivnosti, olakšano provođenje školskih projekata kojima je  cilj poticanje suradničkog ozračja među učenicima, ali i između roditelja i škole.

U razdoblju od 2003. do danas u školi je napravljeno najviše investicijskih zahvata: promijenjeno je krovište škole, dio stolarije, obojena fasada, uređene učionice u potkrovlju, rekonstruirana koltovnica, obnovljeni sanitarni čvorovi, asfaltirano igralište, obnovljena kuhinja, kabinet za kemiju, fiziku i biologiju, uređen prilaz školi i vanjska rasvjeta. Ovi zahvati financirani su iz proračuna Varaždinske županije, dok su neke sufinancirale Županija i Općina Breznica. Posljednjih nekoliko godina mnogo je učinjeno na području energetske obnove U ovom trenutku škola ima energetski certifikat, led rasvjetu, fotonaponsku elektranu i dizalicu topline. 

Što se tiče opremljenosti škole, ne oskudijevamo ni u čemu. Sve su učionice opremljene projektorima i prijenosnim računalima, škola ima sustav video nadzora, i stalno vodimo   računa o tome da nabavom opreme pratimo suvremene potrebe i zahtjeve.

Osnovna škola Bisag danas ima 128 učenika i 27 zaposlenih. Po broju učenika jedna smo od najmanjih škola u županiji, ali to nas nikad nije sprečavalo da realiziramo velike projekte i događaje. U proteklom razdoblju od 15 godina organizirali smo događaje na nivou županije: bili smo domaćini Županijske smotre Dani kruha, domaćini Županijske smotre Lidrano, u našoj se školi snimao promotivni film za projekt Školsko mlijeko Varaždinske županije, organizirali smo obilježavanje Dana školskog mlijeka, realizirali smo školske projekte: Projekt Nikola Tesla, Obnovljivi izvori energije, Žive jaslice, pripremili smo predstave Kako je Grinč ukrao Božić,  Božićne žive jaslice,  neverbalnu predstavu Ljubav koja nema kraj koju smo izveli ovdje u Kulturnom centru Ivan Rabuzin, u Kulturnom centru u Svetom Ivanu Zelini i u HNK u Varaždinu. Organiziraramo proslave Dana obitelji, jesenske i božićne sajmove, sudjelujemo na likovnim izložbama, smotrama kajkavskog pjesništva, uređujemo okoliš škole, organiziramo radionice za učenike i roditelje. Takvih aktivnosti ima izuzetno mnogo i nemoguće ih je sve nabrojiti. Svake školske godine učenici mogu birati među dvadesetak izvannastavnih aktivnosti od onih uobičajenih poput pjevačkog zbora, dramske skupine do onih nešto rjeđih kao što su učenje ruskog jezika, talijanskog jezika ili kompjutorska daktilografija.

Od 2003. godine u našoj školi uspješno djeluje Učenička zadruga “Grofeki” koja danas ima tri sekcije: eko sekciju, aranžersku i izrada ukrasnih i uporabnih predmeta. Članovi zadruge svake godine sudjeluju na smotri Dani kruha i smotri zadruga gdje se naš štand uvijek ističe originalnošću, kreativnošću i raznovrsnošću.

Ovakav standard naše škole ne bi bio moguć bez ulaganja i brige Varaždinske županije koja je ne samo naš osnivač, već i partner u složenom i odgovornom procesu odgoja i obrazovanja naše djece.

Izuzetno nam je važna kvalitetna suradnja koja postoji između Škole i Općine Breznica. Surađujemo u aktivnostima koje su od značaja za život i rad škole i zajednice.  Općina uvijek ima sluha za naše potrebe i financijski pomaže školu. Kroz preteklo razdoblje nebrojeno puta su se uključili financijski u naše projekte i potrebe, a spomenula bih samo nekoliko posljednjih: unatrag nekoliko  godine Općina Breznica kupuje radne i obične bilježnice za sve učenike. U ovoj školskoj godinci Općina je kupila električni pijanino,  financijski  nagradila učenike koji su bili na državnom natjecanju, a  prije nekoliko dana učenici su od Općine dobili garderobne ormariće.

Ono na što smo izuzetno ponosni je suradnja s roditeljima. Dobronamjernost, otvorenost i prijateljsko raspoloženje roditelja prema školi vidljiva je na svakom našem događaju. Rado se odazivate  na radionice, sajmove, rado sudjelujute, nudite pomoć, a velika posjećenost našim priredbama ili predstavama govori o vašem  odnosu prema svojoj djeci i nama učiteljima.

Radi učenika naše škole, radi njihovih roditelja, zbog kvalitetne suradnje s Općinom i Županijom, učitelji naše škole vrijedno i marljivo rade, prihvaćaju svaku novu ideju, istražuju zajedno s učenicima znajući da je ulaganje u djecu, ulaganje u budućnost.

Ravnateljica

DRAŽENKA ŠVELEC-JURIČIĆ

Program pripremili:

Sanja Mamić, učiteljica hrvatskoga jezika

Sandra Završki, vjeroučiteljica

Snježana Antolković, učiteljica razredne nastave

Marijana Vnučec, učiteljica razredne nastave

Roberta Nahod, učiteljica engleskoga jezika

Marijana Habijan, učiteljica razredne nastave

Slavko Pomper, učitelj glazbene kulture

Kristina Melnjak, učiteljica njemačkoga jezika

Film “170 godina školstva u Bisagu” snimila i montirala:

Silvija Kontrec, učiteljica informatike

Predstavljeni bivši učenici:

dr. sc. Nenad Bukvić

prof. dr. sc. Ivana Tlak Gajger, dr. med. vet.

Josip Gajger, dipl. ing. el.

Nikolina Fišter, univ. bacc. ing. amb.

dr. sc. Zlatko Bukvić

dr. rer. nat. Mateja Hajdinjak

Predstavljanje bivših učenika prilagodile:

Lidija Kaus, učiteljica matematike

Draženka Švelec-Juričić, ravnateljica

Program vodili

Učitelji:

Sanja Mamić, učiteljica hrvatskoga jezika

Ernest Jurišić, učitelj fizike

Učenice:

Mirjana Kovačević, 3. razred

Nadine Špoljarec, 8. razred

U programu sudjelovalo 74 učenika 1. – 8. razreda Osnovne škole Bisag

U organizaciji i realizaciji  svečanosti sudjelovali svi zaposlenici Osnovne škole Bisag

Skip to content