2016-04-07 20:48:46

BILI SMO KUŠAČI MASLINOVA ULJA

U srijedu, 6. travnja, u našoj je školi održana radionica u sklopu projekta „Upoznaj i kušaj maslinovo ulje na pravi način – upoznavanje djece s obilježjima, kvalitetama i zdravstvenim koristima maslinovog ulja kroz metodu organoleptičkog/senzoričkog ocjenjivanja“ .

Projekt  provodi Udruga za održivi razvoj otoka Rave, a voditelji radionica bili su Mladen Varenina, koordinator programa Udruge za održivi razvoj otoka Rave, upravitelj Poljoprivredne zadruge Kantarača, nagrađivani maslinar, i Juliette Janušić, stručnjakinja za izvaninstitucionalni odgoj i obrazovanje, profesorica hrvatskoga jezika, vanjska suradnica Udruge za održivi razvoj otoka Rave.

Tijekom izuzetno zanimljivoga predavanja saznali smo da je otok Rava smješten u zadarskom arhipelagu i da je jedan od najmanje naseljenih otoka Republike Hrvatske. Premda površinom mali (samo 3,63 km2), ovaj otok specifičan je upravo po značajnom broju stabla maslina i višestoljetnoj tradiciji proizvodnje maslinovog ulja u okviru koje su stanovnici otoka doslovno živjeli s maslinicima koristeći se pri tome u optimalnoj mjeri prirodnim datostima/limitiranim otočnim resursima uz minimalno narušavanje ekološke ravnoteže i bioraznolikosti otoka Rave.

Saznali smo ponešto i o tradicijskoj proizvodnji maslinovog ulja, kulturi življenja otoka Rave koja je usko vezana uz maslinarstvo, upoznali smo i različite vrste maslinovog ulja, ali i elemente kvalitete samoga ulja.

Na samome kraju predavanja, nakon upoznavanja postupka kušanja,  i sami smo postali somelijeri – kušali smo i ocijenili tri uzorka ekstra djevičanskog maslinovog ulja.

Aktivnosti, kao i izvješće s radionice održane u Bisagu možete pratiti na Facebook stranici Udruge za održivi razvoj otoka Rave, a djelatnost Poljoprivredne zadruge Kantarača, čiji je upravitelj gospodin Mladen Varenina - voditelj i predavač na radionici, na www.kantaraca.hr .

Tekst: Sanja Mamić, učiteljica hrvatskog jezika

Fotografije: Ana Derdić, učiteljica geografije


Osnovna škola Bisag