« Studeni 2017 »

POSJET UČENIKA RAZREDNE NASTAVE KULTURNOM CENTRU "IVAN RABUZIN" U NOVOM MAROFU
Autor: Ana Derdić, 6. 4. 2017.

ČAROLIJA SCENSKE I LIKOVNE UMJETNOSTI

Pravu čaroliju godišnjih doba doživjeli su učenici nižih razreda zajedno sa svojim učiteljicama dana 6. travnja 2017. gledajući lutkarsko glazbenu predstavu ,,Čarolija godišnjih doba” koju je izveo Lutkarski studio „Kvak“ u Kulturnom centru „Ivan Rabuzin“ u Novom Marofu. Tko je Ivan Rabuzin i po čemu je značajan, saznali su razgledavajući izložbu njegovih likovnih djela pod vodstvom ravnateljice Centra, Ivane Kušek.

Rijetko koja igračka i igra zaokupi dječju pozornost te pokrene njihove emocije i stvaralaštvo kao što to radi lutka i lutkarska predstava. Lutkarska predstava bila je scenski događaj koji je dobro zabavio djecu, otkrio im čuda prirode, pokazao im kako se priroda budi, raste, cvijeta.  Uz mnogo glazbe i u društvu simpatičnih tikvića: malog medvjedića i njegove mame, zvrkastih buba i raznih plesača, učenici su otkrivali čari prirode. Lutke i glumice, izmjenjujući se, provele su ih kroz četiri godišnja doba, te im na jednostavan način predočile osjećaj ljubavi i znatiželje.

Izložba akvarela Ivana Rabuzina pobudila je kod učenika znatiželju i veliki interes. Izloženo je dvadesetak akvarela i dva pastela.  Sunce i oblaci, cvijeće i drveće te brežuljci - omiljeni su motivi slikara Ivana Rabuzina. Nadahnut je prizorima iz zavičaja, svog rodnog Ključa. Slike Ivana Rabuzina zauzimaju istaknuta mjesta u muzejima i privatnim zbirkama naivne umjetnosti širom svijeta, a učenici su imali priliku naučiti izvan školskih klupa, bez knjiga i bilježnica puno toga o njegovoj umjetnosti i radu.