« Studeni 2017 »

BLAGDAN SVIH SVETIH
Autor: Ana Derdić, 28. 10. 2016.

Povodom blagdana Svih svetih i Dušnog dana, protekli smo se tjedan prigodnim stihovima i crtežima prisjetili naših dragih preminulih.

Prvoga dana mjeseca studenoga svake godine slavimo blagdan Svih svetih.

Tog dana slavimo one svece i svetice koje je Crkva proglasila svetima, kao i one koji nisu proglašeni svetima, ali su svojim životom ostvarili ideal kršćanskog života te su njihove duše ušle u kraljevstvo Božje pošto si nakon smrti njihove krsne haljine ubijeljene u krvi Jaganjčevoj. Kako ne znamo poimence sve koji su umrli na glasu svetosti, Crkva je odredila ovaj dan kada se zajednički moli za sve svete i blažene, poznate i nepoznate.

Dušni dan - spomen svih vjernih mrtvih

Spomendan vjernih mrtvih dugujemo inicijativi jednog sveca, benediktinskog opata iz Clunyja svetog Odilona.

Svršetkom I. tisućljeća već se na mnogim mjestima nakon blagdana Sviju svetih slavio i spomendan mrtvih. No kad je taj spomendan godine 998.sveti Odilo službeno uveo u Cluny, o kojemu je bilo ovisno oko tisuću benediktinskih samostana, onda je to značilo tu praksu uvesti u velik dio Europe koja je tada bila pod stalnim utjecajem Clunyja. Službeni spomendan mrtvih 1311. godine je potvrdio i Rim.

Tekst i foto: Marijana Habijan, učiteljica razredne nastave